Specyfika drobnego ciułacza

Nie wszyscy inwestorzy, którzy wchodzą na giełdowy parkiet mogą pochwalić się wielkimi zasobami finansowymi. Ci mający w zanadrzu wielkie pieniądze mogą dość łatwo wejść do czołówki najważniejszych i najbardziej wpływowych inwestorów, o ile rzecz jasna będą oni „obudowani” adekwatną obsługą maklerską. Jednak mylą się ci, którzy sądzą, że maklerzy reprezentują jedynie interes tych gigantów. Pewną rolę na każdej giełdzie odgrywają także tak zwani drobni ciułacze.

Kim są?

Ciułacze znaczą mniej

Trzeba powiedzieć, że kiedyś rola tej kategorii inwestorów była znacznie większa, jednakże zmiany jakie zaszły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat na światowych rynkach finansowych diametralnie zmieniły sytuację. Obecnie ciułacze zostali poważnie zmarginalizowani na rzecz dużych inwestorów, którzy nie giełdę są w stanie skierować bez porównania większy strumień środków. Poza tym swoją rolę odgrywają również spekulanci i potrafią oni skutecznie wypierać drobnych ciułaczy z gry o wyższe stawki.

Status ciułacza

Drobny ciułacz to obecnie najczęściej przeciętny Kowalski, który posiadając pewne środki do dyspozycji szuka sposobu na to, aby je efektywnie zainwestować.

Udaje się więc do biura maklerskiego swojego banku i wykupuje usługę w tym zakresie. Raczej nie może on liczyć na wielkie zyski, ale przy dobrej koniunkturze nie odnotuje także strat, a to już wiele. Środki należące do drobnych ciułaczy są też powszechnie inwestowane na giełdowym parkiecie przez towarzystwa inwestycyjne, do których pewne grono osób należy. .