Rola giełdy w gospodarce

Każde państwo, które chce odgrywać ważną rolę w globalnym rynku powinno orientować się na budowanie silnej pozycji swojej lokalnej giełdy. To obecnie jeden z warunków tego, aby wyrobić sobie mocne miejsce na rynkach finansowych i móc przy tym liczyć na zaufanie inwestorów – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Lekceważenie znaczenia giełdy jest sporym błędem, dlatego wskazane jest, aby w tym zakresie prowadzić mądrą politykę. Nie zawsze jednak możliwe jest, aby giełda wyglądała tak, jak tego oczekują na przykład politycy.

Zależności

Jeśli dany kraj nie ma silnej gospodarki i z racji swoich uwarunkowań geopolitycznych nigdy nie będzie poważnym, liczącym się graczem, to raczej nie ma szans na to, by mieć u siebie potężną giełdę. Jeśli już będzie ona działać, jej znaczenie będzie typowo lokalne i raczej będzie przyciągać mniejszych inwestorów ze znacznie mniejszymi środkami.

Jednak już taki kraj jak Polska może bazując na swojej giełdzie moderować znaczące dla gospodarki procesy, bo akurat warszawski parkiet wypada na tle wielu innych całkiem korzystnie.

Giełda dla gospodarki

Na pewno mocny, wiarygodny rynek giełdowy, na którym panuje przede wszystkim hossa, a więc fala wzrostów, może się bardzo dobrze przysłużyć krajowej gospodarce. Jeśli więc istnieją odpowiednie narzędzia, warto za ich pomocą budować silną giełdę. Taką, która będzie wiarygodna w oczach liczących się inwestorów i na której czołowe krajowe spółki będą chętnie gościć. Tym bardziej, że dziś coraz więcej stosunkowo niedużych spółek może na giełdach wiele zwojować. .