Przerwy w działaniu giełdy

Każda giełda działa w określony sposób. Niektóre giełdy funkcjonują w zasadzie non-stop, inne natomiast jedynie w danym przedziale dni i godzin.

Przykładowo giełda w Warszawie pracuje od poniedziałku do piątku, od godzin porannych do popołudniowych, z wyłączeniem weekendów oraz dni wolnych ustawowo. Ale już niektóre giełdy zagraniczne są notowane praktycznie całodobowo, ponieważ są one silnie powiązane z rynkami funkcjonującymi w różnych strefach czasowych.

Nie oznacza to jednak, że nie występują też przerwy w notowaniach giełdowych o innym charakterze.

Problemy sprzętowe

Czasami giełda zamiera, ponieważ dochodzi na przykład do awarii systemu komputerowego odpowiedzialnego za jej pracę.

Dziś każda giełda na świecie funkcjonuje dzięki potężnemu zapleczu informatycznemu. Pozwala ono na ciągły przepływ informacji oraz szereg innych działań dzięki którym inwestowanie i zestawianie notowań jest możliwe.

Realia giełdy są dynamiczne i wszystko zmienia się w czasie rzeczywistym, natomiast komputery pozwalają mieć to wszystko na bieżącym podglądzie.

Hakerzy w akcji

Do awarii systemów dochodzi zwykle w wyniku błędów ludzkich, uszkodzenia sprzętu, ale również w rezultacie ataków o charakterze hakerskim.

Cyberterroryzm stanowi zjawisko o coraz większym znaczeniu i wszelkie instytucje, których działanie opiera się na pracy zaplecza informatycznego są dziś narażone na taką ingerencję. Giełdy z uwagi na swoje strategiczne znaczenie dla gospodarki są na celowniku grup hakerskich, dlatego należy na nich stosować możliwie najbardziej zaawansowane zabezpieczenia.

.