Polski rynek giełdowy na tle innych

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest od lat najważniejszym giełdowym rynkiem w Europie Środkowej. W gruncie rzeczy nie może być inaczej, ponieważ w naszej części Europy to Polska stanowi największy rynek. Dysponujemy gospodarką o największym potencjale, więc nasz rynek finansowy automatycznie musi budzić respekt.

I tak rzeczywiście jest. Od lat na WGPW pojawiają się zarówno polscy, jak i zagraniczni inwestorzy. Praktycznie wszystkie największe polskie spółki są na niej notowane, a na akcjach przy dobrej koniunkturze da się całkiem sporo zarobić.

Warszawa może przyciągać

Oczywiście giełda w polskiej stolicy nie może równać się z tak potężnymi parkietami jak te we Frankfurcie czy w Paryżu, ale trzeba jasno powiedzieć, że nie mamy się czego wstydzić. Tym bardziej, że cały czas można zauważyć u nas tendencję rozwojową, która idzie w parze z rozwojem polskiej gospodarki. Im będzie ona mocniejsza, tym bardziej przełoży się to na giełdę.

Im bardziej Polska będzie wiarygodna dla międzynarodowych rynków finansowych, tym bardziej WGPW będzie mogła liczyć na czołowych inwestorów.

Perspektywy

Zdaniem części analityków rynki giełdowe w takich krajach jak Polska, a więc w krajach mających jeszcze dość dużo do nadgonienia względem Zachodu, będą się dynamicznie rozwijać i za jakiś czas mogą zaskoczyć swoimi rozmiarami. Jeśli będzie temu towarzyszyć przemyślana ekonomiczna polityka władz państwowych, to taka sytuacja stanie się czymś jeszcze realniejszym.

Osoby zainteresowane tematyką także od strony osobistego finansowego zaangażowania powinny śledzić te procesy z dużą dozą uwagi.