Co czyni poważnego inwestora?

Skoro już wiemy, że na giełdach warunki dyktują przede wszystkim duzi gracze, to warto się zastanowić nad tym, co takiego poważnego inwestora cechuje? Kluczowy jest kapitał, bo jak zawsze w naszym systemie gospodarczym najwięcej do powiedzenia ma ten, kto dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi. Jeśli inwestor ma odpowiednio duże pieniądze, może przebojem wejść do czołówki giełdowych graczy. Oczywiście nie robi tego osobiście, a reprezentują go maklerzy.

Pozycję na giełdzie można też budować poprzez swoje własne notowane na niej spółki.

Spekulanci też poważni

Nie można również pominąć faktu, że całkiem powszechnie do grupy największych inwestorów na konkretnych giełdach zaliczają się także spekulanci, którzy poprzez serię działań są w stanie w krótkich okresach wpływać na kierunek w jakim giełda zmierza – a na wszelkich wahaniach można całkiem sporo zarobić. Inwestorzy o największej renomie zazwyczaj jednak stronią od typowo spekulacyjnych praktyk.

Starają się jednak w sposób wyraźny zaznaczyć swoją obecność na parkiecie i znajdują na to szereg sposobów.

Szerokie pole działania

Najbardziej cenieni inwestorzy giełdowi nie zawsze ograniczają swoją aktywność jedynie do jednego parkietu. Ci, którzy posiadają duże środki inwestują je bowiem na różnych rynkach, nigdy bowiem nie wiadomo, w którą stronę wychyli się wahadło koniunktury.

Trzeba więc być przygotowanym na zyski płynące z bardzo różnych kierunków. Zazwyczaj inwestowaniu na zagranicznych giełdach sprzyja sytuacja, kiedy dany inwestor już funkcjonuje w danym państwie – chociażby poprzez swoje firmy. .